Nauka inwestowania – pierwsze kroki

Czy każdy może być inwestorem na giełdzie? Owszem, lecz to wymaga nauki i odpowiedniej wiedzy. Wspominając czasy szkolne, doskonale pamiętamy, że zanim nauczyliśmy się czytać i pisać, poznawaliśmy pojedyncze litery, następnie z liter tworzyliśmy wyrazy, potem zdania i całe teksty. Podobnie jest z inwestowaniem, najpierw poznajemy poszczególne pojęcia, potem mechanizmy i strategie, a na końcu dopiero przechodzimy do części praktycznej. Zacznijmy zatem od podstaw.

Czym jest inwestycja?

W jednym z ebooków wiodącego na polskim rynku domu maklerskiego TMS Brokers możemy przeczytać, iż inwestycja to „wyrzeczenie się bieżącej konsumpcji na rzecz niepewnych, przyszłych zysków”. Czy to oznacza, że inwestycja to strata? Inwestycja to zysk, ale niepewny, czyli związany z pewnym ryzykiem, które świadomie podejmujemy. W przypadku kiedy posiadamy wolne środki finansowe, nie są one przeznaczone na żaden cel, możemy spróbować je pomnożyć. Na początek jednak nie warto dokonywać dużych inwestycji. Dlaczego? Brak doświadczenia, odpowiednio dużej wiedzy i znajomości rynków finansowych. Im więcej inwestujemy, tym większe ryzyko, na to największe jeszcze nadejdzie odpowiedni moment.

Fundamenty inwestowania

Aby inwestować, trzeba posiadać oszczędności. Aby mieć oszczędności, trzeba mieć większy budżet, aby mieć budżet, należy zarabiać… Ta niby oczywista zależność, nie zawsze jest w pełni uwzględniania przez początkujących inwestorów. Nierzadko pozostają oni na etapie zarabiania i posiadania budżetu, jednak zapominają o oszczędnościach, które są w tym przypadku kluczowe.

Aby inwestycja była rozsądna, nasze przychody muszą być większe niż wydatki, tak budujemy oszczędnościowy fundament. Konieczne jest regularne pomnażanie oszczędności, czyli powinno się mieć dochód na tyle wysoki, aby zaspokoić swoich bieżące potrzeby i mieć możliwość odłożenia pewnej sumy pieniędzy, nie musi być ona duża, jednak najlepiej kiedy jest stała. Ponadto dobrym pomysłem jest budowa tzw. „poduszki bezpieczeństwa”, czyli budżetu, który będzie odpowiadał 3-6 miesiącom Twoich wydatków.

Giełda – czym jest i jak grać?

Spadek i wzrost akcji, spekulacje cenowe, ryzyko… temat giełdy jest wszechobecny w naszym środowisku zarówno prywatnym jak też medialnym. Media każdego dnia donoszą o zmianach wskaźników, o stratach i zyskach największych inwestorów w Polsce i na świecie. Giełda to, najprościej mówiąc, sesje handlowe, które organizowane są w odpowiednim i powszechnie znanym miejscu oraz czasie. Pomiędzy jednostkami dochodzi do umów kupna-sprzedaży. Ich ceny są ogłaszane w codziennych notowaniach. Na giełdzie można dokonywać zakupu lub sprzedaży różnych dóbr, w tym towarów, instrumentów pieniężnych, usług i papierów wartościowych.

Posiadając odpowiedni kapitał, możemy rozpocząć grę na giełdzie. Należy jednak wybrać odpowiedni dom maklerski. Nasz wybór powinno warunkować kilka czynników, w tym: dostęp do popularnych rynków, czyli nie tylko giełdy, ale też Forex, wysokość prowizji i opłat, opieka maklera i wsparcie, możliwość szkoleń i dalszego rozwoju. Wszystkie te warunki spełnia polski dom maklerski TMS Brokers, który dodatkowo proponuje początkującym inwestorom bazę wiedzy na temat inwestowania i liczne ebooki z cenną wiedzą „jak zacząć”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *