Domy maklerskie w Polsce

Początki inwestycji giełdowych związane są naturalnie z wyborem odpowiedniego domu maklerskiego. W Polsce funkcjonuje ich coraz więcej, dlatego też początkujący inwestorzy mają bardzo duże możliwości, które warto wykorzystać. Domy maklerskie różnią się między sobą ofertą i zasadami inwestowania. Niektóre z nich dobrze sprawdzą się na początek, inne z kolei są polecane bardziej doświadczonym graczom.

Każdy, kto decyduje się na wybór domu maklerskiego, powinien wiedzieć, że jego funkcjonowanie reguluje odpowiednia podstawa prawna. Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538) zawiera wszystkie zasady, które dotyczą działalności maklerskiej i czynności, jakie są z nią związane. Zgodnie z Ustawą dom maklerski zajmuje się m.in. przyjmowaniem lub przekazywaniu zleceń nabycia lub zbycia maklerskich instrumentów finansowych, nabywaniu lub zbywaniu na własny rachunek maklerskich instrumentów finansowych oraz oferowaniem maklerskich instrumentów finansowych.

Jak wybrać dom maklerski?

Wiele osób wybiera drogę najprostszą, co nie oznacza, że nie jest ona wyborem dobrym. Otwierają oni rachunek brokerski w banku, w którym posiadają swoje konto osobiste. Warto podkreślić, że największe domy maklerskie w Polsce są częścią grupy kapitałowej największych banków w naszym kraju, czego przykładem są chociażby: Deutsche Bank Biuro Maklerskie, Alior Bank – Rachunek Inwestor Standard, mBank- eMakler oraz Dom Maklerski Banku BPS. Oferują oni swoim Klientów często wiele dogodności, wśród których jest możliwość integracji rachunku brokerskiego z rachunkiem bankowym. Ponadto, nierzadko w ofercie jest brak opłat za prowadzenie konta, dodatkowe aplikacje bądź też niska prowizja.

Przy wyborze domu maklerskiego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kanały obsługi klienta w domu maklerskim, wśród których najczęściej pojawiają się internetowe rachunki maklerskie. Dla wielu inwestorów kluczowa może okazać się możliwość składania zleceń kupna i sprzedaży papierów wartościowych ze smartfona. Nie bez znaczenia jest opłata za prowadzenie rachunku oraz wysokość prowizji za sprzedaż i zakup instrumentów finansowych. Przy wyborze domu maklerskiego istotne jest zaplecze analityczne, jak też bezpłatny dostęp do cennych dla nas raportów, ale też i rekomendacji.

Domy maklerskie godne zaufania

Kilka przykładów domów maklerskich w Polsce już zostało podane, były to domy maklerskie należące do grup kapitałowych czołowych banków w Polsce. Nie każdy jednak decyduje się na otwarcie konta brokerskiego w banku, w którym posiada już konto osobiste. W branży maklerskiej znajdziemy kilku brokerów, którzy są doceniani przez klientów indywidualnych i biznesowych, a nie należą do żadnego z banków. Przykładem jest Dom Maklerski TMS Brokers S.A. tms.pl. Dlaczego ten dom maklerski został doceniony przez inwestorów zarówno doświadczonych, jak też początkujących? Jest laureatem wielu nagród, w tym Money.pl No.1 Forex Platform 2015, FX Week Short-Term Ranking 2015, Bloomberg FX Forecast Accuracy, co potwierdza jego jakość. Podlega on nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego i zapewnia wsparcie merytoryczne, co znacznie ułatwia początkującym klientom poznanie podstawowych zasad gry. Klienci zyskują dostęp m.in. do takich produktów, jak waluty, surowce, kontrakty na indeksy i akcje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *