Czym jest hedging?

Czym jest hedging?

Zapewne każdy z nas spotkał się z nazwą hedging. Bardzo głośno było o funduszach headgingowych, gdy tylko kryzys finansowy spustoszył rynki walutowe i finansowe na całym świecie. Zarzucało się, że inwestorzy nieuczciwie zarabiali na tym, ale ile w tym jest prawdy? Na czym rzeczywiście polega hedging? Dzisiaj możesz się dowiedzieć całkiem sporo na ten temat – wystarczy, że zapoznasz się z naszym artykułem.

Hedging to technika, którą powinien poznać każdy, kto tylko myśli na poważnie o inwestowaniu i zarabianiu dużych pieniędzy, a nie tylko obserwowaniu tego, co się dzieje na rynkach walutowych. Tym samym, hedging niesie za sobą bardzo wiele zalet – chociażby ochronę kapitału, jaki się już uzyskało. W końcu rynki bywają niezrozumiałe i dynamiczne i choć w jednej chwili zarabiają, wszystko może odwócić się o 180 stopni w zaledwie minuty. Hedging pozwala zabezpieczyć Twoje pieniądze, ale też poprawić Twoją elastyczność w sytuacjach, które realnie mogą zagrażać Twoim inwestycjom.

Tym samym, można łatwo powiedzieć, że hedging pozwoli Ci zabezpieczyć ceny. Jak? Przecież gdyby było to takie proste, nie istniałoby w ogóle ryzyko na rynkach inwestycyjnych czy walutowych. Można jednak zrobić to w prosty sposób, korzystając z wyjścia awaryjnego. W tym przypadku mogą to być kontrakty, swapy czy inne instrumenty, które mają dużo wspólnego z rynkiem, na którym aktualnie inwestujemy. Jedno jest pewne – skoro istnieje taka możliwość, dlaczego z niej nie korzystać? Skoro możemy się zabezpieczyć przed negatywnymi dla nas trendami, warto wyciągnąć rękę po taką pomoc, ale też trzeba poznać istotę jak i strategie hedgingu. Jak to bywa w ekonomii, nie mamy tylko jednej drogi, a kilka – co wybierzemy? To już zależy od nas, naszych możliwości, opcji i chęci podejmowania decyzji na gorąco.

  • Hedging na rynkach akcji – który odnosi się do dynamiki, jaka panuje na rynkach,

  • Hedging na rynku walutowym – czyli ryzyka forex, temat, który szczególnie nas interesuje. Ma na celu usuwanie ryzyka, które może powstać przy inwestowaniu w wiele walut,

  • Hedging zmienności – tutaj również odnosi się do kursów walut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *