Co to jest Simple Moving Average?

Co to jest Simple Moving Average?

Ekonomia jest wspaniałą nauką, ponieważ możemy dysponować różnymi terminami, które pomagają nam na co dzień. Nie jest to wyłącznie sucha teoria,, która ma zaspokoić naszą ciekawość, a użyteczne informacje, które dobrze użyte, pomagają w pomnażaniu kapitału początkowego. Również na rynku walutowym są pewne mechanizmy, o których nie wolno zapominać.

Jedną z nich jest Simple Moving Average. Jeżeli ktoś doskonale zna ekonomiczne definicje z języka angielskiego, nie będzie mieć problemu w rozszyfrowaniu tego terminu. Następnie wystarczy w zasadzie elementarna wiedza z zakresu finansów i gotowe! Jednak nie idziemy na łatwiznę i dzisiaj bawimy się w nauczyciela i wytłumaczymy dokładniej, czym jest Simple Moving Average.

Simple Moving Average to nic innego jak średnia krocząca. Ekonomiści uważają, że jest to jeden z najprostszych wskaźników, które można uzyskać w świecie finansów. Dodatkowo, najprostsze nie oznacza, że mało przydatne. Wbrew pozorom dane, jakie możemy pozyskać tym wskaźnikiem, są niezwykle pomocne – o ile oczywiście wiemy, jak to dalej wykorzystać w praktyce. Warto zauważyć, że średnia krocząca choć popularna, bardzo prosta do obliczenia to także niezwykle obiektywna. Ten wskaźnik może być interpretowany w różny sposób, w zależności czego tak naprawdę szukamy. Łatwo go obliczyć, dodać do wykresów i korzystać z pozyskanych danych. Jednak jak dokładnie to zrobić? Skoro to takie proste to czy każdy z podstawową wiedzą ekonomiczną może obliczyć ten wskaźnik? W sumie to.. tak!

Aby obliczyć Simple Moving Average wystarczy tylko dysponować cenami określonej waluty z przeszłości. Wybierając pewien okres czasowy (najlepiej zbliżony obecnym czasom), widzimy, jakie były jej ruchy, jak kroczyła, a tym samym, jak się zmieniała. Ważną i podstawową zasadą jest liczba okresów. Wybierając np. ceny z 7 dni (od zamknięcia) trzeba średnią dzielić również przez 7. Wybierając okres X, dalej będziemy dzielić przez X. Można jednak nie tylko brać średnie z dni. Jakby nie patrzeć, waluty są bardzo płynne, a rynek dostępny 24 godziny na dobę. Tym samym możemy skupić się na jednym dniu, ale np. 12 godzinach, wówczas, korzystając z reguły, po dodaniu wszystkich dwunastu cen, będziemy dalej dzielić przez 12. A co dalej ze wskaźnikiem, który otrzymamy? Chyba średnia pokaże nam, jak wglądał ruch waluty i czy obecnie wychodzi ponad czy poniżej otrzymanej średniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *